Krátce k masopustu
Masopustní obchůzka v obci Hamry má tradici od nepaměti. Ani 90ti letí pamětníci nejsou schopni odpovědět na otázku: „Kdy vlastně začala masopustní obchůzka v naší obci?“. Masopustní období je v období od Tří králů do Popeleční středy a bylo to období hodování. Obchůzka se původně konala vždy v úterý před Popeleční středou, ale z důvodu zaměstnanosti se termín postupem času přestal dodržovat a obchůzka se přizpůsobovala dalším okolnostem, jako např. zaměstnaností obyvatel, volnému termínu muzikantů apod.
Samotné masky a obchůzka se však za celé období téměř nezměnila a udržuje si svůj staročeský ráz.
Pro svou jedinečnost byly masky a masopustní obchůzky na Hlinecku nominovány na zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního dědictví lidstva. Na seznam nehmotného dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly zapsány dne 16.11. 2010 v keňské metropoli Nairobi.
Tento obyčej je možné ocenit pouze v jeho přirozeném území, což je obec, kde se obchůzka koná. Nelze z tohoto obyčeje dělat atrakci, se kterou by bylo možné objíždět města a obce. Tím by tento obyčej přestal být tím, proč byl zapsán na shora uvedený Reprezentativní seznam nemateriálního dědictví lidstva. Z tohoto důvodu tedy také masopustní obchůzku obce Hamry můžete spatřit pouze v jeho původním území.
Stejně tak, jako Slovácká jízda králů, která byla zapsána na Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO dne 27. 11. 2011, kterou je možné spatřit ve Vlčnově. |
Více se můžete o této tradici dozvědět a seznámit se na stránkách www.masopusthamry.cz, které byly k tomuto účelu založeny.
Petr Stejskal